Dolum toner orjinal muadil yenileme farkı nedir?

Yazıcı Tonerlerinde Orijinal Dolum Yenileme Ve Muadil Toner Fiyatları

 

            Yazıcı üreticilerinin, üretmiş oldukları yazıcıda yüksek performans sağlayarak baskı yapabilmesi için ürettikleri toner kartuşuna ORJİNAL TONER kartuşu denmektedir.

            Orijinal toner kartuşları, üretilen yazıcının bütün becerilerini tam olarak gösterebileceği nitelikte üretildiklerinden gösterdikleri performans tartışılmaz özelliktedir.

            Ancak orijinal yazıcı tonerlerin fiyatları yüksek olduğundan kullanıcılar tarafından daha ucuz çözümler aramaktadır. Günümüzde en çok başvurulan sistem dolum toner kullanmaktır.

            Toner dolumu işlem yazıcı kartuşunun tıpası sökülerek veya kartuşun üzerine delik delmek sureti ile kartuş tankı içine TONER TOZU doldurmak ve atık haznesinin içinde bulunan tozun boşaltılmasından oluşmaktadır.

            Yazıcı ile birlikte alınan demo kartuşu bu işlem yapıldığında kopya kalitesinde çok bariz hatalar göze çarpmasa bile ikinci dolum ardından bütün hatalar ortaya çıkmaktadır.

            Ancak bozuk kopyaya zaman içinde gözler alıştığından ve fiyatlarının ucuz olmasından kaynaklanan tolerans nedeni ile idare eder mantığı ile bakılmaktadır.

            Toner dolumu yaptıran kullanıcıların hiçbiri kopya kalitesinden memnun olmasa bile yalnızca fiyatları ucuz olduğu için kullanmak zorunda kalmaktadır.

            Dolum toner kullanmanın çok üstünde performans sağlayan YENİLEME TONER genel olarak her dolumcunun yapması gereken üretim biçimi olmasına rağmen üretim maliyetlerinin yüksek olması nedeni ile kar marjını düşürdüğü için tercih edilmemektedir.

            Yenileme toner üretimi kartuş içinde çalışan ve görüntü kalitesini oluşturan parçaların tamamının hiç kullanılmamış sıfır parçalar ile değişimi yapılarak yeniden doldurulmasıdır. TONER ÇİPİ dahil olmak üzere bütün parçaları yenilenmiş yazıcı tonerleri orijinal kalitede baskı yapma özelliğine sahip kartuşlardır.

            Uzun ömürlü ve sorunsuz çalıştıklarından kullanıcıları üzmeden çalışabilirler. Yenileme esnasında biraz fazla para ödenmiş olsa dahi kullanım sırasında ödenen fazla parayı fazlasıyla geri ödeyebilirler.

            BOŞ TONER kartuşuna ihtiyaç duyan bu iki uygulamanın dışında bütün parçaları sıfır olarak üretilen MUADİL TONER KARTUŞU bulunmaktadır. Muadil toner kartuşları fabrikasyon olarak sıfırdan üretilmiş ve orijinal kartuşunun tüm özelliklerini karşılamak üzere imalatı yapılmıştır. Ancak farklı firmalarda üretilen muadil tonerlerin en büyük sorunu kalite standardı olmamasıdır, orjinalinden farksız kalitede çalışanların yanında kötü yapılmış dolumdan dahi kötü kalitede baskı yapan ürünlerle karşılaşılması sıkça karşılaşan sorunlar arasındadır.

            Bu bilgiler ışığında orijinal toner kartuşuna yakın iş yapabilecek iki üründen birinin seçilmesi gerekmektedir. Bunlardan birisi yenilenmiş kartuş, ikincisi ise kaliteli bir üretici tarafından üretilmiş muadil yazıcı toneri olmalıdır.

            Dolum yapılmasından çok daha ucuz maliyetli birim kopya üreten bu kartuşlardan bir tanesi tercih edilerek kullanılmalıdır.


 

 

 

 

Makaleler

© 2014 Alo Kartuş | Tüm Hakları Saklıdır. | Web Tasarım : Pion Bilişim
Tüm isimler, logolar, resimler ve markalar karşılık gelen hak sahiplerinindir. Sadece referans olması amacı ile eklenmiş ve/veya alınmıştır.