Lazer toner nedir mürekkep kartuşu nedir

Lazer toner kartuşlarının mürekkep kartuşlarıyla farkı

 

Lazer toner kartuşları ve mürekkep kartuşları birbiriyle sık sık karıştırılan yazdırma araçlarıdır, sistemsel olarak birbirinden çok farklı olmakla beraber, her iki kartuşun ortak özelliği yazıcıdan yalnızca elektrik ve hareket alarak, aldıkları talimat doğrultusunda bütün yazdırma işlemini kendi bünyelerinde yapmalarıdır.


Lazer toner nedir, nasıl çalışır


Lazer veya laser olarak anılan bu sistem fotokopi makinelerinin yazıcılara uygulanmış versiyonudur. Fotokopi makinesi içinde bulunan aksamların tamamı laser kartuş içinde bulunmaktadır, yazdırmayı sağlayan toner tozu dediğimiz pudra kıvamında siyah veya renkli tozdur.

Toner tozunun en büyük özelliklerinden birisi, demir tozu gibi mıknatıslanan bölgelere yapışması ve belli bir ısıda eriyerek kağıt üzerine yapışmasıdır.

Toner kartuşu iki ana bölümden oluşur, bu bölümlerinden biri toner tozunu muhafaza eden tank, diğer bölümde ise yazdırmayı sağlayan drum (görüntü tamburu) blade ve manyetik merdane bulunmaktadır.

Mıknatıs özelliği bulunan manyetik merdane hazne içindeki tozu kendi üzerine alarak baskı yapmaya hazır durumda beklemektedir, yazıcıya baskı yapması için talimat gönderildiğinde drum üzerinde görüntü oluşacak kısıma elektrik yüklenerek manyetik merdane üzerindeki tozun bir kısmı drum üzerindeki bu bölgeye yapışarak basılacak görüntüyü oluşturur.

Drum dönerek altından geçen fotokopi kağıdı üzerine görüntüyü aktarı, drum dönüşü esnasında üzerinde kalan toz atıkları blade denilen kauçuk bıçak sayesinde temizlenerek artıklar atık kutusuna atılır.

Fotokopi kağıdı üzerinde oluşan görüntü henüz kağıda yapışmamıştır, bu işlemide kağıt yazıcıdan çıkarken ısıtıcı merdane yapar, içindeki ısıtıcı sayesinde yüksek ısıya ulaşan merdane kağıda baskı uygulayarak tozun kağıt üzerine yapışmasını sağlar. Bu nedenle lazer yazıcı ve fotokopi makinelerinden çıkan kağıt sıcaktır.


Mürekkep kartuşu nedir, nasıl çalışır


Mürekkep püskürtmeli yazıcılarda baskıyı yapan materyal likit mürekkeptir, laser yazıcı tonerlerine göre çok daha küçük boyutlardadır. Hazne içinde bulunan mürekkep ısıya karşı çok duyarlıdır. Kartuş üzerinde bulunan elektronik devre yazıcı üzerindeki elektronik devreyle öpüşecek şekilde yazıcıya takıldığında yazdırma işlemine hazır hale gelmektedir.

Yazıcıya yazdırma komutu verildiğinde, aldığı talimatlar doğrultusunda kartuş ağzındaki gözle gözükmeyecek kadar küçük deliklerden ısınan mürekkebi püskürterek kağıt üzerinde görüntünün oluşmasını sağlamaktadır.

Mürekkep püskürtmeli yazıcılarda kağıt ve kartuş birlikte hareket ederek yazdırma işlemini tamamlamaktadır. Kullanılan mürekkep çok hızlı kuruduğundan yazıcıdan çıkmasından birkaç saniye sonra kullanılır hale gelmektedir. 

 

 

 

Makaleler

© 2014 Alo Kartuş | Tüm Hakları Saklıdır. | Web Tasarım : Pion Bilişim
Tüm isimler, logolar, resimler ve markalar karşılık gelen hak sahiplerinindir. Sadece referans olması amacı ile eklenmiş ve/veya alınmıştır.