Toner çipi nedir? Resetleme neden yapılır? Dolum fiyatlarına etkisi

Çipli Toner Kartuşları Neden Dolum Fiyatlarını Etkileri

 

            Toner çipi faks cihazlarında gelen faksın, alıcı tarafından görülmesini kesin olarak sağlamak amacıyla kullanılmaya başlamıştır.

            Lazer faks gönderildiğinde YAZICI TONERİ boş olduğunda gönderilen faksın A4 FOTOKOPİ KAĞIDI üzerine basılmama riskini ortadan kaldırmak ve boş a4 Fotokopi kağıdı çıkmasını engelleyerek gelen gönderinin hafızaya alınmasını sağlayarak, kartuşun değişmesi ardından baskı yapılmasını amaçlamıştır.

            Ancak kullanıcıların TONER DOLUMU yaptırmayı yoğun şekilde tercih etmesi veya MUADİL TONER KARTUŞU kullanmaları sonucunda ORJİNAL TONER KARTUŞU kullanmaları sonucunda orjinal toner satışların azalması nedeniyle, ürettikleri yazıcı toneri kartuşlarının nerdeyse tamamına toner çipi takılmaya başlandı.

            Üretici firmaların bir kısmı yalnızca sahte toner kartuşunu engellemek ve kullanıcıya kaç sayfa baskı yaptığını ve yaklaşık kaç sayfa daha baskı daha baskı yapabileceğini tahmini rakamlarla bildirme amacı ile ucuz fiyatlı toner çipi kullanırken bazı firmalar ise dolum yapılmasını tamamıyla engellemek veya maliyetlerini çok yükseltmek amacı ile detaylı elektronik kart biçiminde toner çipi kullanmaktadır.

            Toner çipi takılmayan birçok yazıcının kartuşuna dolum yapılmasına rağmen çip değişmediğinde kartuşu yazıcı görmediğinden, hazır konuma geçerek çalışmaya başlamamaktadır.

            YENİLEME TONER ve toner dolumu yapan dolum merkezleri çip değişimi yapmadan yazıcı çalışmayacağından dolayı mecburen çipin değişimini yapmakta, bunun doğal sonucu olarak da çip fiyatları toner dolumu veya yenileme toner fiyatlarına yansıtılmaktadır.

            Bazı toner dolumcuları çip resetleme denilen çipin üzerine tekrardan kontür yüklemek biçimindeki resetleme makineleri kullanarak reset yapmaktadır.

            Ancak reset yapılan çiplerde genel olarak sorunla karşılaşıldığından kullanımını önermiyoruz. Ucuz fiyatlara dolum yapılması amacıyla çipin devreden çıkarılmasını sağlayan modül denilen parçaların ana kart üzerine lehimlenerek kullanılması ayrıca değişik çip kırma programları kullanılıyor olmakla beraber bu işlemlerin yazıcı garantisini bitirmesi veya kullanım esnasında problem çıkarmaları nedeniyle sakıncalıdır.

            Bu tip sorunlarla karşılaşmamak için yazıcı satın alırken oldukça kapsamlı bir araştırma yapılarak KOLAY DOLUM YAPILAN LAZER YAZICILAR arasında ekonomik kullanımına uygun yazıcı seçerek çok daha ucuz maliyetlerle baskı alabilirsiniz.

            Özellikle yazıcı fiyatları ucuz ve teknik özellikleri fazla olan yazıcıların ucuz ve teknik özellikleri fazla olan yazıcıların genel olarak pahalı chip kullandıkları ve kullanıcılarına oldukça yüksek fiyatlarla kopya maliyeti ödedikleri dikkate alınmalıdır.

 

 

 

Makaleler

© 2014 Alo Kartuş | Tüm Hakları Saklıdır. | Web Tasarım : Pion Bilişim
Tüm isimler, logolar, resimler ve markalar karşılık gelen hak sahiplerinindir. Sadece referans olması amacı ile eklenmiş ve/veya alınmıştır.