Tonerli yazıcı fiyatları neden ucuz? Tavsiye edilen model ve markalar

Tonerli Yazıcı Tavsiyeleri ve Seçim Yaparken Dikkat Edilecek Konular

 

            Tonerli yazıcı seçimi araba almaya benzer, yalnızca fiyatlarla ve özellikleri ile ilgili bilgi sahibi olmak yetmez.

            Ucuz fiyatlara satılan yazıcıların kullanım maliyetleri büyük farklılıklar gösteriyor, hatta aynı markanın benzer özelliklere sahip ilk çıkan yazıcı ile sonraki modellerinin kullanım maliyetlerini dahi büyük farklılıklar gösterebilmektedir.

            Fiyatları çok ucuz olan yazıcılar genel olarak kullanım fiyatları açısından pahalıdır, bunun nedeni yazıcı üreticilerinin yazıcıyı hesaplı fiyatlarla satarak piyasaya girmek isteyişi olarak düşünebilirsiniz, yazıcı çok satıldığı taktir de kullanılan toner kartuşu miktarı artacak ve kartuşu satışından kazanç elde edilecektir.

            2000 yılının başından itibaren lazer yazıcı üretimi ve satışı hızla artmaya başlamıştır, ilk yıllarda üretilen yazıcıların tamamı kullanıcı dostu özelliklere sahipken geçen zaman içinde bazı üreticiler sistem değiştirerek kullanıcı dostu yazıcılar üretmekten vazgeçerek kullanıcılarını ORJİNAL TONER ALIMI yapmaya zorlayacak özellikleri barından, genelde kartuşun üzerinde TONER ÇİPİ bulunan modellere yönelmiştir.

            Canon lazer yazıcı modelleri ve hp lazer yazıcı modelleri kullanıcısını en az üzen yazıcılar üretmeye çalışırken, Oki, Epson, Minolta, Xerox ve Samsung firmaları TONER DOLUMU VE YENİLEME TONER kullanımını engellemeye çalışacak yazıcılar üretmektedir.

            Örnek vermek gerekirse HP LAZERJET M1212NF yazıcı ile Samsung Lazerjet 3405f yazıcı emsal özelliklerde iki yazıcıdır. Hp M1212nf yazıcının fiyatı, samsung lazerjet 3405f yazıcıya oranla biraz daha pahalı olmakla beraber kullanım maliyetleri arasında önemli derecede uçurum mevcuttur. Hp M1212nf makinanın kullandığı toner kartuşu olan HP 85A (CE285A) kartuşu yenileme fiyatı 35TL iken, Samsung 3405f yazının kullandığı SAMSUNG MLT D101S kartuşunun yenileme ücreti 63 liradır.

            Hp 85a kartuş ile Samsung mlt d101s kartuşlar arasındaki fiyat farkının nedeni kartuş üzerinde kullanılan çiplerden kaynaklanmaktadır.

            MUADİL TONER KARTUŞU fiyatlarında da benzer farklılıklar bulunmaktadır, yüksek kaliteli üretilmiş iki modelin muadil toner kartuşu fiyatlarına baktığımızda Hp 85a yazıcının kullandığı muadil yazıcı toneri 35 TL iken Samsung mlt d101s muadil kartuşunun fiyatı 95tl olması aralarındaki kullanım farkını gözler önüne sermektedir.

            Lazer satıcı satın alırken bir defa ücret ödenmesinden karşılık, toner kartuşu kullanırken sık sık para ödeneceği düşünüldüğünde yazıcının seçiminde çok daha dikkatli olması gerekmektedir.

            Ayrıca satın alırken üreticilerin verdikleri yaklaşık baskı adedine dikkat edilmelidir. Verilen baskı adetleri %5 doluluk oranı ile çıktı alınacağı varsayılarak hesaplandığından kullanıcıları çok yanıltmaktadır. Genel olarak bu dolulukla baskı yapılması imkansız olduğundan maliyet hesapları yanıltıcı olmaktadır.

            Hesaplı fiyatlarla baskı yapabilmek için seçim esnasında canon veya hp lazer yazıcılar tercih edilmeye çalışılmalı, satın alım yapılmadan önce işi bilen kaliteli bir toner yenileme merkezine danışılarak kartuşların yenileme ve muadil fiyatları hakkında kesin bilgi alınmalıdır.


 

 

 

 

Makaleler

© 2014 Alo Kartuş | Tüm Hakları Saklıdır. | Web Tasarım : Pion Bilişim
Tüm isimler, logolar, resimler ve markalar karşılık gelen hak sahiplerinindir. Sadece referans olması amacı ile eklenmiş ve/veya alınmıştır.