Toner dolumu nasıl yapılır? Kolay dolum yapılan toner özellikleri nedir?

Kolay Dolum Yapılan Lazer Toner  Nasıl Anlaşılır

 

Toner dolumu hemen her yazıcı kartuşuna yapılmasına rağmen dolum işleminin fiyatı kullanılan malzemelerin maliyeti ile doğru orantılıdır. Burada önemli olan en ucuz maliyetlere sahip yazıcı toneri seçimidir.

Toner dolumu fiyatlarının yalnızca ucuz olması yetmemekte, dolum yapılan kartuşun vereceği çıktı sayısı kullanıcıyı birinci derecede ilgilenmektedir. TONER NEDİR YAZICI TONERİ NASIL ÇALIŞIR başlıklı yazımızda yazıcı tonerinin nasıl çalıştığından bahsetmiştik.

Toner dolumu ülkemizde genel olarak kartuşun tıpası açılıp veya delinip buradan TONER TOZU eklenmek sureti ile yapılmaktadır.

Oldukça yanlış olan bu uygulama sayesinde yaptırılan kullanıcılar, kalitesiz ve bozuk kopya alarak çalışmaya mahkum edilmektedir.

En ucuz toner dolumu yapmak için birbiriyle yarışan toner dolum merkezleri kartuş içine toz doldurmanın önemli bir işlem olduğunu düşünmeleri sonucu sektör gelişmek yerine gerilemektedir. Yazıcı toner kartuşu içindeki parçaların tamamı bir defaya mahsus kullanım amacıyla üretilmiş olduklarından, kaset içindeki toz bittiğinde aşınan parçalar değiştirilmeden yapılan dolum kısa süre idare eder seviyede baskı yapsa da sonunda kullanılamaz hale gelmektedir.

 

YENİLEME TONER DOLUMU NASIL YAPILIR

YENİLEME TONER İLE TONER DOLUMU FARKI NEDİR? dediğimizde dolum yalnızca toz ilave ederek kartuş tankı içine toz doldurmaktan ibaret olmasına karşılık yenileme sisteminde kartuş içindeki görüntü kalitesini oluşturan parçaların tamamının sıfır parçalarla değiştirilerek yeniden üretme işleminin tamamına yenileme diyoruz.

Yenileme toner kartuşu üretiminde TONER ÇİPİ dahil olmak üzere önemli bütün parçalar değiştiği için, yenileme yaptıran kullanıcıların hiçbir zaman ORJİNAL TONER ALIMI ihtiyaçları olmaz.

Ucuz toner dolumu yapılmasına oranla yüksek adetle çıktı aldıklarından birim kopya maliyetleri her zaman ucuza gelir. Yazıcıları kirlenmediği için TONER DOLUMU ZARARI NEDİR konusuyla hiç ilgilenmeden ekonomik fiyatlarla çalışırlar.

Yenileme ilgili daha detaylı bilgi için internet sistemimizdeki video gösterimini izleyebilir veya Google da toner dolumu nasıl yapılır yazarak youtube üzerinden paylaştığımız onlarca video izleyebilirsiniz.

 

KOLAY DOLUM YAPILAN LAZER YAZICI ÖZELLİKLERİ NEDİR?

 

 

            Toner dolumu kolay lazer yazıcılar cümlesinden kastımız, kalite ve ekonomi açısından kullanıcıyı en az üzen yazıcı kolay yazıcıdır.

            Örnek vermemiz gerekirse Hp LASERJET  PRO  P1102 Lazer yazıcı ile SAMSUNG LAZERJET ML 2165 yazıcıları kıyaslayalım. Bu yazıcıların ikisi de benzer özelliklere sahip ekonomik fiyatlı yazıcılar kategorisinde satılan yazıcılar. Baskı kapasiteleri birbirine yakın ancak HP yazıcının kullandığı toner kodu HP 85A(CE285) olan toner kartuşu üzerinde çip bulunmasına karşılık çip fiyatı oldukça hesaplı olduğundan bütün çalışan parçaları değiştirilerek yenileme yapılma ücreti 35 TL, samsung yazıcının kullandığı toner kodu SAMSUNG MLT-D101S toner kartuşunun çip fiyatı rakibine oranla çok pahalı olması nedeni ile aynı şekilde yenileme yapıldığında fiyatı 63 TL olmaktadır ve bu fiyat farkının tek nedeni üzerindeki çip denilen elektronik kartın oluşturduğu farktır.

            Her iki yazıcıda KOLAY DOLUM YAPILAN LAZER YAZICILAR sınıfında olmasına karşılık kullanıcılara pek kolaylık sağlanmaktadır.

            Bu nedenle yazıcı satın alırken TONER YAZICI FİYATLARI ile ilgilenmekten önce YAZICI TONER FİYATLARI ile ilgilenmek kullanıcılar açısından oldukça önemlidir.

            Yazıcı seçiminde önceliği TONER FİYATLARI ORJİNAL DOLUM YENİLEME MUADİL KALİTESİ VE GARANTİSİ konusuna vererek çok daha hesaplı fiyatlarla çalışabilirsiniz.

            Toner dolum merkezi adı altında faaliyet gösteren dolumcuların tamamı %100 garantili ve kaliteli dolum yaptıklarını idda ederler, ancak kullanıcıların şikayetlerine bakıldığında konunun hiçte öyle olmadığını ortaya çıkmaktadır.

            KALİTELİ TONER DOLUMU NEDEN ÖNEMLİDİR NİÇİN TERCİH EDİLİR konusuna geldiğimizde, kullandığınız yazıcının satın alınma nedeni iş yerinde ihtiyaca yönelik kullanılma ihtiyacından kaynaklanmaktadır.

            Yazıcıdan alınan çıktılar belki fiyat listesi belki teklif belki de şirket içi yazışmalar için kullanılmaktadır. Ve bu bu belgeler şirketin prestijini yansımaktadır, hiçbir şirket sahibi veya çalışanı lekeler ve çizikler içinde bir fotokopi kağıdını kullanarak iş yapmak istemez, işin daha da vahimi yazıcının kapağı açıldığında ortalığın toner tozu içinde kalması ve bu tozlaradan yazıcının zarar görmesini kimse tercih etmez bu nedenle kaliteli çıktı üreten yazıcı kullanmak herkesin isteğidir.

            Ancak TONER NEDİR KARTUŞ NEDİR NASIL ÇALIŞIR            konusuna hakim olmayan , mürekkep kartuşu dolumu yaparken bu işte para var diyerek dolumcu olan firmaların ürettikleri kalitesiz ürünler nedeni ile birçok kullanıcı kötü çıktı almaya veya mecburen orijinal veya MUADİL TONER KARTUŞU     kullanmak zorunda bırakılmıştır. Şanslı kullanıcılar işi bilen firmalarla çalışarak kısa sürede konuyu hakim olarak DOLUM TONER ORJİNAL MUADİL YENİLEME FARKI NEDİR denklemini çözerek kendisi için en cazip sistemi kullanarak uygun fiyatlı çıktı alırken orijinal kaliteden taviz vermeden çalışabilmektedir.

            Yalnızca toner dolumu yapan firmaların kafa karıştıran, hatta içlerinden kendilerinin bile çıkamadığı garanti konusu mevcuttur.

            Kendimize GARANTİLİ TONER DOLUMU UCUZ DOLUM   İLE NEDEN AYRIŞIR sorusunu sormamız gerekiyor.

            Elimizdeki BOŞ TONER kartuşunu götürüp kartuş haznesine toz dolduran bir dolumcunun %100 garantili vermesi nasıl olabilir.

            Mülkiyeti size ait olan kartuşun içine toz konulması ardından ertesi gün içindeki parçalardan biri arızalandığında, arızalan parçanın ceremesini kim çekecek sorusu akla gelmektedir.     

            Ancak bu duruma düşenlerin başına gelen genel olarak değişen parçanın ücretini ödeyerek değişim yaptırmak zorunda kalmalıdır.          

            Oysa yenileme yapıldığında garanti sistemi tam olarak işlemekte, yazıcı toner kartuşu içinde bulunan parçalar değiştiğinden bütün sorumluluk yenileme yapan firmaya geçecek ve müşteri ek ücret ödemek zorunda kalmayacaktır.          

            Yazıcı sahiplerinin kafasını karıştıran ve genel olarak insanları farklı algılara sürükleyen diğer bir yanıltıcı konu ise DOLAN TONER NEDİR BİTMEYEN DOLDURULAN DOLABİLEN KARTUŞ ANLAMI konusu var.         

            Yazıcı kartuşlarının tamamı dolabilen ürünler olmasına rağmen dolan toner veya bitmeyen toner adı altında satılan bu ürünlerin sıradan muadil toner kartuşlarından tek farkı üzerlerinden ektra olarak iki delik fazla olması ve bu delikler yardımı ile toner ilave edildiği ve atık haznesinin boşaltma özelliğidir.

            Ancak kartuş içindeki parçalar değiştirilmediği sürece bu tip malzemeler kullanılarak randımanlı baskı yapabilmesi mümkün değildir.

            Kullanıcıların sıkça başvurduğu kartuş  seçenekleri arasında yer alan muadil yazıcı toner kartuşları oldukça geniş aralıklı bir kalite yelpazesine sahiptir. Fiyatları ve kalitesi birbirinden çok farklı seçenekleri mevcuttur. UCUZ MUADİL TONER NEDEN UCUZDUR FİYATLARINI NİÇİN FARKLIDIR sorusuna verilecek yanıt biraz zor.  

            Özellikle çin den ithal edilen bu muadil toner kartuşları çeşitli ithalatçılar tarafından ülkemize getirilmektedir. Bu ürünlerin büyük kısmı ithal edilmeleri ardından toptan olarak internet üzerinden online satış yapan firmalara devredilerek satışı yapmaktadır. Hızlı satış sitelerinde müşteri memnuniyeti hassasiyeti pek bulunmadığından veya sürekli müşteri beklenmediğinden en ucuz fiyat mantığı ile satış yapılmaktadır. Bunun doğal sonucu olarak kaliteye ve garantiye pek önem verilmeden sadece ucuz fiyatlara satış yapılmaya çalışılmaktadır.         

            Bu nedenle TOPTAN TONER alımı yapılırken yalnızca fiyatlarla ilgilenmek yerine güvenli satıcılar tercih edilmeli ucuz fiyat cazibesine kapılınmamalıdır.

 

 

 

Makaleler

© 2014 Alo Kartuş | Tüm Hakları Saklıdır. | Web Tasarım : Pion Bilişim
Tüm isimler, logolar, resimler ve markalar karşılık gelen hak sahiplerinindir. Sadece referans olması amacı ile eklenmiş ve/veya alınmıştır.