Toner nedir? Yazıcı toneri nasıl çalışır?

Yazıcı toner kartuşu neden önemli, kalite ve fiyatları nasıl belirlenir?

Toner nedir sorusuna cevap vermeden önce iki anlamı olduğundan bahsetmek faydalı olacaktır. Kelime anlamı olarak yazıcı kartuşu içinde bulunan ve yazdırmayı sağlayan kimyasal maddeye toner denmektedir. Ancak günlük konuşmada içinde toz barındıran yazıcı toner kartuşunun tamamına toner denilmektedir.

Toner tozu nedir? Ucuz toner tozunun kaliteli doluma etkisi başlıklı yazımızda toner tozu nedir konusuna değindik. Konumuz yazıcı toner kartuşu.

Örnek vermek gerekirse Hp p1102 tonerli yazıcının kullanmış olduğu Hp 85a toner kodu bulunan yazıcı toner kartuşundan bahsedelim.

Bu toner kartuşu fotokopi makinelerinin içinde bulunan bütün parçaların tamamını bünyesinde barındıran ve barındırdığı ekipmanlar sayesinde yazıcıdan yalnızca elektrik ve üzerindeki dişliler yardımı ile hareket almak kaydı ile yazdırma işleminin tamamını kendi bünyesinde yapmaktadır.

Yazıcı kartuşu iki bölümden oluşturmaktadır. Bölümlerden birisinde içinde toner tozunu barındıran toner tankı, diğer bölümde ise yazdırmayı sağlayan parçaları bulunmaktadır.

Orjinal toner alımı yapmış ve kullanmış iseniz bu iki bölüm arasında bir bant bulunmaktadır. Muadil toner kartuşu içinde aynı bant sistemi kullanılmaktadır. Bu bantın kullanım amacı toner tozunu hazne içinde tutarak taşıma esnasında oluşabilecek darbelerde tozun kartuş dışına çıkmasını engellemektedir. Yazıcı toner kartuşu kullanılmaya başlanmadan önce bu bant sökülerek atılır. Bantın sökülmesi sonucu hazne içindeki toz bulunduğu yerden çıkarak manyetik merdane veya manyetik silindir denilen mıknatıs özelliği bulunan parça üzerine yapışarak, baskı yapmaya hazır hale gelir.

Yazıcı toneri nasıl çalışır?

Koruma bantı sökülerek hazır hale getirilen kartuş Hp p1102 lazer yazıcının kapağı açılarak kartuş bölümüne takılır. Toner kartuşu üzerindeki iki adet metal plaka yazıcı üzerindeki karşılıklarına öpüştükleri için buradan baskı yaptırmak için ihtiyaç duyulan elektrik enerjisini alan toner kartuşu, üzerindeki dişli çarkın yazıcı üzerindeki dişli çarkla birleşmesi neticesinde hazır durumdadır. Yazıcının kapağını kapatmanın ardından fırın ünitesinin ısınabilmesi için kısa süre beklemek gerekir. Fırın ünitesinin ısınması ardından yazıcının üzerindeki ışık yeşile dönerek hazır konuma geçer. Bilgisayar üzerinden yazdırılacak sayfa belirlenerek yazdırma talimatı verilmesi ardından, drum denilen görüntü tamburu üzerine elektrik yüklenerek, dişliler yardımı ile dönme hareketi başlar. Baskı yapması gereken bölgelere elektrik yüklü drum dönüş esnasında manyetik merdane üzerinde bulunan toner tozundan gerekli miktarda kendi üzerine alarak görüntüyü oluşturur. Bu esnada kaset içindeki kağıdı çeken patenler drum ın dönüş hızıyla aynı süratte kağıdı drum önünden geçirir ve bu esnada drum üzerinde bulunan toner tozu kağıt üzerine aktarılarak fotokopi kağıdı üzerinde baskı oluşur. Kağıt üzerinde oluşan baskı net olmasına rağmen henüz ısıtıcı merdane tarafından ısıtılarak tozun yapışması sağlanmadığından kullanıma hazır değildir. Bu nedenle ısıtıcı merdaneden geçmeden sıkışan veya takılan fotokopi kağıtları kullanılamaz.

Bunun nedeni sayfaya el değdiğinde kağıt üzerindeki tozların silinmesidir. Üzerindeki tozu kağıda aktaran drum dönüşünü sürdürerek üzerinde kalan toz artıklarını blade veya bıçak denilen kauçuk esaslı parça yardımıyla temizleyip, kullanılmayan atık tozlar yazıcı toner kartuşu üzerinde bulunan atık toz haznesine gönderilir.

Yazdırma işlemleri manyetik merdanenin hazne içindeki tozu çekebildiği sürece yapılabilir. Toner tozu azalmaya başladığında baskı da siliklik oluşmaya başlar. Siliklik oluştuğunda toner kartuşu yerinden çıkarılarak, hafifçe sallanıp yerine takıldığında dipte kalan toner tozu tekrar merdaneye yapışacağı için birkaç kopya daha basılmasına imkan sağlar.

Biten toner kartuşunu boş toner alımı satımı yapan bir firmaya satılabileceği gibi ekonomik bir seçim olan toner dolumu nasıl yapılır konusunu araştırarak dolum yaptırabilirsiniz.

Toner dolumu yaptırmak oldukça riskli bir işlem olduğundan toner dolumu zararı nedir konusu hakkında biraz araştırma yaparak kaliteli toner dolumu yapan güvenli bir firmayı tercih ederek garantili toner dolumu yaptırabilirsiniz. Toner dolum merkezi olarak çalışan firmaların tamamı %100 garantili toner dolumu yaptıklarını iddia etseler bile yalnızca hazne içine toner tozu koyarak yapılan dolumlarda verilen garanti sözde kalacaktır. Bu nedenle dolumdan ziyade yenileme toner denilen sistemle içindeki parçaların kullanılmamış sıfırlarıyla değiştiği yenileme sistemi yazıcınızın ve sizin için çok daha faydalı olacaktır. Dolum toner orjinal muadil yenileme farkı nedir konusuna göz atmanız faydalı olacaktır. Toner fiyatları orjinal dolum yenileme muadil kalitesi ve garantisi konusunda oldukça büyük farklılık gösterdiğinden, çok iyi araştırma yaparak kalite ve fiyat açısından beklentinize en uygun seçimi yapmalısınız.

Kullandığınız yazıcı kolay dolum yapılan lazer yazıcılar sınıfında ise özellikle dolum yerine yenileme tercih etmeli, yenileme esnasında toner çipi değiştirildiğine emin olmalısınız. Yazıcı toneri fiyatları yapılan işlemin neleri kapsadığına göre değiştiğinden yalnızca fiyatlarla ilgilenmek yerine işi gerçekten iyi bilen ve sorunla karşılaşmayacağınız firma seçimi lehinize olacaktır.

Mürekkep kartuşu dolumu yapan ve toner nedir kartuş nedir nasıl çalışır bilmeyen dolumculara yazıcı tonerinizi emanet ederek kullanılmaz hale gelmesine neden olmayın.

Tonerli yazıcı fiyatları ucuz olması demek sizin kötü baskı yapmak için toner kartuşunu riske atmanız anlamını taşımadığı, önemli olanın en ekonomik fiyatları ödeyerek orjinal kalitede baskı yapmanız gerektiğidir. Piyasada dolan toner bitmeyen toner, dolabilen toner adı altında birçok ürün satılıyor olmasına rağmen bunların birçoğunun para tuzağı olduğu, muadil toner kartuşu kullanma yönünde karar vermiş iseniz ucuz muadil toner aramak yerine kaliteli ve ekonomik ürünleri tercih ederek çok daha hesaplı  fiyatlara baskı yapacağınızı unutmayınız.

Toptan toner kartuşu alımınızda mutlaka öncesinde numune toner kartuşu alarak baskı kalitesini, kopya miktarını ve çıkabilecek sorunlarda garanti şartlarını inceleyerek toptan toner kartuşu alımı yapmanız çok daha faydalı olacaktır.

 

 

 

 

Makaleler

© 2014 Alo Kartuş | Tüm Hakları Saklıdır. | Web Tasarım : Pion Bilişim
Tüm isimler, logolar, resimler ve markalar karşılık gelen hak sahiplerinindir. Sadece referans olması amacı ile eklenmiş ve/veya alınmıştır.